Başkan Erdoğan, olağanüstü bir emekli maaşı artışı duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın yüzde 35`a yükseltildiğini duyurdu. Erdoğan, "En düşük emekli maaş tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 35`a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık" dedi. Partisinin TBMM Grup Toplantısı`nda konuşan Erdoğan, asgari ücret desteğini de 800 liraya yükseltme kararı aldıklarını kaydetti.

Başkan Erdoğan, olağanüstü bir emekli maaşı artışı duyurdu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Aralık ayı itibarıyla 2022 enflasyonu yüzde 64,27 olarak hesaplamış; memur ve emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapılacağı belirtilmişti.

"Mücadelemizle memur zammı yüzde 30`a yükseldi"

Bu arada Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Yalçın, Twitter mesajında, "Mücadelemizle Kamu Görevlileri için ocak zammı yüzde 35`a yükseltilmiştir.

Ne talebimizde ne güvenimizde yanılmadık. Memur-Sen varsa çözüm her zaman vardır. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Daha önceki mesajında yüzde 25 zammın beklentileri karşılamadığını ifade eden Yalçın, "Memur-Sen Başkanlar Kurulu olarak; yüzde 25’in beklentileri karşılamadığını ifade ediyor, “Seyyanen Ek Bir Adım” daha atılması gerekliliğini hükümetin dikkatine sunuyor, talebimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz." demişti.

Zamlı memur maaşları belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yüzde 30`luk zam oranı doğrultusunda, aile yardımı ödeneği dahil, en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın memur ve emeklilere bu aydan itibaren maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağını açıklamasının ardından kamu görevlileri ve emeklilerin aylık ve ücretlerinde yapılan artışlar belli oldu.

2023 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmişti.

Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 8 oranında artış öngörüldü. 2022 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 15,40 olarak gerçekleşti. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 8,48 artışla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Ocak 2023`ten geçerli olmak üzere toplamda yüzde 16,48, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise gerçekleşen enflasyona bağlı olarak yüzde 15,40 artış sağlanması planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın açıklamasıyla bu oranlar yüzde 30 olarak uygulanacak.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya yükseldi.(HABER MERKEZİ)