İsrail ve Hamas’tan rehine anlaşması

İsrail ve Hamas’tan rehine anlaşması İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, beklenen ‘esir takası’ açıklamasını yaptı. Rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağını duyuran Netanyahu, Hamas ile savaşa devam edeceklerini bildirdi. Sabah saatlerinde İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, esir takası anlaşmasını ele almak üzere Başbakan Netanyahu öncülüğünde toplanan hükümet kabinesinin onayladığı karar duyuruldu.

İsrail ve Hamas’tan rehine anlaşması

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar 46. gününde sertleşerek devam ederken Tel Aviv'den kritik ‘esir takası’ açıklaması geldi.

Esir takası anlaşmasını ele almak üzere gerçekleştireceği kabine toplantısından önce basın açıklaması yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağını duyurdu.ABD Başkanı Joe Biden'ın daha fazla rehinenin serbest bırakılması için anlaşmaya yardımcı olduğunu bildiren Netnayahu, “İsrail hükümeti bu akşam zor bir kararla karşı karşıyaydı. Ama doğru bir karar aldı” dedi.

“SAVAŞ DEVAM EDECEK”

Ordunun anlaşmaya destek verdiğini söyleyen Netanyahu, “Savaşa devam ediyoruz ve tüm hedeflere ulaşana kadar bunu sürdüreceğiz. Hamas’ı ortadan kaldıracağız, kaçırılanların hepsini geri getireceğiz ve Gazze’de İsrail’i tehdit eden hiçbir unsurun kalmayacağını garanti edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İLK ADIM”

Netanyahu’dan sonra kamera karşısına geçen İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da anlaşmanın tüm rehinelerin serbest bırakılması için ilk adım olduğunu söyledi.

İSRAİL HÜKÜMETİ, HAMAS İLE ESİR TAKASI ANLAŞMASINI VE GEÇİCİ ATEŞKESİ KABUL ETTİ

İsrail hükümeti, sabah saatlerinde Gazze’deki Hamas hareketiyle esir takası anlaşmasını ve 4 günlük geçici ateşkesi kabul ettiğini açıkladı.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, esir takası anlaşmasını ele almak üzere Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğünde toplanan hükümet kabinesinin onayladığı karar duyuruldu.

“4 GÜNLÜK ATEŞKES”

Hükümetin bu gece Gazze’deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşamasını onayladığı belirtilen açıklamada, “Buna göre, kadın ve çocuklardan oluşan en az 50 rehinenin 4 günlük sürede serbest bırakılması ve bu süre zarfında çatışmalara ara verilmesi öngörülüyor.” ifadesi kullanıldı.(HABER MERKEZİ)