Anayasa Mahkemesi HDP'nin talebini kabul etti

HDP'ye açılan kapatma davasında flaş bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi HDP'nin ek süre talebini kabul etti. HDP'ye savunma için 30 gün ek süre verildi.

Anayasa Mahkemesi HDP'nin talebini kabul etti


Anayasa Mahkemesi 21 Haziran'da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı ikinci iddianameyi kabul etti, süreç resmen başladı. 843 sayfalık ikinci iddianamede, 451 partili hakkında siyasi yasak istendi. 69 partilinin söz ve eylemleri, temelli kapatılması istemindeki "suçların odağı" olmasına gerekçe olarak gösterildi.

9 TEMMUZ’DA HDP’YE İLETİLDİ


İddianame kabul edildikten sonra 9 Temmuz'da HDP'ye 70 ek klasör flaş bellekler içinde resmi olarak iletildi. Ve 60 günlük savunma süreci de başlamış oldu. İddianamenin her satırına yanıt vereceklerini belirten HDP kaynakları, 11 Ağustos'ta AYM’den ek süre istedi. Savunma için ilave 4 ay talep edildi.

SAVUNMA 6 KASIM’A KADAR VERİLECEK

Yüksek mahkeme HDP'nin talebini bugün karara bağladı. Talep olumlu karşılandı. 60 günlük süre 120 güne çıktı. Yani 60 gün ek süre verildi. HDP 6 Kasım’a kadar savunmasını tamamlayarak, Anayasa Mahkemesi’ne sunacak. Yüksek Mahkeme, hakkında siyasi yasak talebinde bulunan isimlere ise savunmaları için 30 gün süre verdi. Bu isimler kendilerine tebligat yapılmasını takip eden 30 gün içinde savunmalarını AYM’ye verecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

HDP ön savunmasını verdikten sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak. Belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri ise sözlü savunma yapacak. Bu sürecin ardından raportörün hazırlayacağı esas hakkındaki rapor Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılacak. Yüksek mahkeme başkanı Zühtü Arslan’ın belirleyeceği günde üyeler bir araya gelecek ve kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AYM'NİN ÖNÜNDEKİ SEÇENEKLER

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Karar için 3'te 2 oy çoğunluğu aranacak. Anayasa Mahkemesi; eylemlerin ağırlığına göre, partinin temelli kapatılmasına karar verebileceği gibi hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına da hükmedebilecek. Temelli kapatılma kararı verilmesi halinde, eylemleri ile partinin kapatılmasına neden olan isimler 5 yıl süreyle siyasi yasaklı hale gelecek. Bu isimler bir başka partinin kurucusu ve üyesi olamayacak.