Bahçeli ve Erdoğan'dan birbirine zıt 'sığınmacı' açıklaması

TBMM'deki grup toplantısında gündemi değerlendiren Bahçeli'nin hedefinde siyasetteki 'sığınmacı polemiği' vardı. Bahçeli, "Suriyelilerin güvenli ve onurlu şekilde yurtlarına sevk edilmesi, önümüzdeki en önemli konulardan olmalıdır. Düzensiz göçe kesinlikle müsaade edilmemelidir" ifadelerini kullandı. Erdoğan ise dünkü konuşmasında "Savaştan gelip ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Kendileri isterlerse gidebilirler ama biz onları asla kovmayacağız" demişti.

Bahçeli ve Erdoğan'dan birbirine zıt 'sığınmacı' açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

İMAMOĞLU’NA SERT ELEŞTİRİ

"Aylardır devam eden Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna henüz kalıcı bir cevap verilebilmiş değildir. Zillet ittifakı partileri birbirine çalım atmayı, minder dışına itmeyi, zorda bırakmayı adeta meslek edinmişlerdir. CHP’de hayır yoktur, umut yoktur.

* Kılıçdaroğlu’nun aday olma isteği, aday gösterilme iştahı her seferinde yeni bir karşı duruşla kırılmaktadır

* İBB başkanının bayramda tura çıkıp Trabzon ve Rize’de  belediye bütçesiyle dar katılımlı mitingler düzenlemesi ortamı tekrar kızıştırmış 6+1 formatlı masaya bası kurmuştur.

* Bizim anlayamadığımız can alıcı husus bu belediye başkanının hangi şehrimizin siyasi sorumluluğunu üstlenmiş olduğudur.

* Otobüse doldurduğu gazetecilerle bu belediye başkanı nereye gidiyor. Hangi siyasi ve gizli ilişkilerin peşinden sürükleniyor doğrusu merak içindeyiz. İstanbul’un şehremini Karadeniz’de ne aramaktadır.

* İstanbul’u yüz üstü bırakması hangi ahlaka sığmıştır? Şehrini bırakarak vızır vızır gezmesi hangi akla hizmettir? İBB Başkanı cumhurbaşkanı adayı olma isteğindeyse karşımıza çıkıp mertçe itiraf etsin ki biz de ona göre muamele edelim.

“ERDOĞAN YENİDEN VE AÇIK FARKLA SEÇİLECEKTİR”
* Bizim tespitimiz nettir, İstanbul İstanbul olalı böylesi bir zillet ve hezimet ne görmüş ne yaşamıştır. Asıl vız gelip tırıs gidecek şahıs İmamoğlu’dur. İradesi de ipoteklidir. İstanbul ziyan edilmiştir. İstanbul kaderi ile baş başa bırakılmıştır. Bu kara leke parti yönetimi ve belediye başkanının alnına kazınmıştır.

* CHP’de sular durulmaz, fırtına dinmez, fitne bitmez. Çünkü CHP kulislerin, menfaat yarışlarının partisidir. Zillet ittifakı kimi aday çıkarırsa çıkarsın 2023 yılının Haziran ayında sandıktan volkan ağzı gibi fışkıracak, sel olup taşacak irade Cumhur İttifakı’dır. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan da yeniden ve açık ara farkla seçilecektir.

* Seçimler 2023 yılının haziran ayında yapılacaktır, seçimlerin erkene alınması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Türk milleti verir oyunu sağlam iradeye, bozar alayını inceden inceye. 2023’te cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü cumhurun muazzam başarısıyla süsleyeceğiz."

ERDOĞAN İLE TERS DÜŞTÜ

“Sığınmacı meselesi ülkemizin yumuşak karnı haline gelmiştir” diyen MHP Lideri Bahçeli, şöyle devam etti: “Anlaşılan sığınmacılar konusunun kaşınmasıyla ilgili tezgah artan ölçüde körüklenmektedir. Elbette Türkiye yol geçen hanı, göçmen ve sığınmacı kampı değildir. Biz gelecek nesillere her anlamda güvenceye kavuşturulmuş bir vatan emanet etmekle mesulüz. Şunun da farkındayız ki sığınmacı sorunu Türkiye'nin uzun yıllar hazmedeceği bir sorun olmaktan tamamen çıkmıştır.” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü “Savaştan gelip ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Kendileri isterlerse gidebilirler ama biz onları asla kovmayacağız” sözlerine karşılık MHP Lideri Bahçeli Suriyeliler konusunda bu politikaya karşı çıktı. 

Erdoğan’ın dünkü “Suriyelileri göndermeyeceğiz” tavrına karşılık Bahçeli “Suriyeli sığınmacılar bugün misafirimizse yarın komşumuz olacaklardır. Türkiye'nin sığınmacı akınına karşı alacağı etkili önlemler, milli siyaset planlamasıyla gerçekçi bir boyut kazanmalıdır” uyarısında bulundu.

Bahçeli, Erdoğan’ın açıklamasına karşılık, Suriyelilerin gönderilmesi konusunda tavrını şu sözlerle sürdürdü:

“Suriyeliler güvenli ve onur şekilde yurtlarına sevk edilmesi önümüzdeki en önemli konulardan olmalıdır. Düzensiz göçme kesinlikle müsaade edilmemelidir.”