İzmir'de AKP'nin uykularını kaçıracak mahşeri kalabalık

Millet İttifakı'nın altı lideri ilk kez bir mitingde bir araya geldi. İzmir'de 1 milyondan fazla kişi Gündoğdu Meydanı'nı doldurdu. Cumhuriyet ve Gündoğdu meydanlarını 1 milyondan fazla kişi doldururken, alanın çevresine vatandaşların programı izleyebilmesi için dev ekranlar kuruldu.

İzmir'de AKP'nin uykularını kaçıracak mahşeri kalabalık


Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, büyük İzmir mitinginde, “Bu seçim ayrılmak değil kucaklaşmak, kavga değil barışmayı sağlama seçimidir. Bu seçimler kucaklaşma seçimidir. Ayrışma değil. Bu seçimler Türkiye’ye demokrasi getirme seçimidir” dedi. Kılıçdaroğlu, “Beşli çeteler de telaş içinde, ‘Ya Kılıçdaroğlu kazanırsa’. Kazanacağım. Kazanacağım. Geleceğim, sizlerin oyları ile geleceğim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemem, tüyü bitmemiş yetimin hakkını da asla yedirmem” diye konuştu.

Mitingde Kılıçdaroğlu’ndan önce İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da birer konuşma yaptı.

Miting alanına yurttaşlar saatler öncesinden gelerek alanı Kordon boyunca doldurmaya başladı. Alanda yurttaşların elinde sadece Türk bayrakları ve taleplerinin yer aldığı dövizler vardı. Meydanın çevresindeki binalarda yaşayan yurttaşlar, evlerinden Türk bayrağı açtı ve mitingi buradan izledi.

Kilometrelerce süren insan selinde, yurttaşlar konuşmaları rahat görebilmesi için 11 adet dev ekranlar kuruldu. Alanda yoğun güvenlik önlemleri vardı ve sahil güvenlik polisleri de tekne ile devriye attı.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu eşlik etti.

d4e1430c-23e9-414f-bb61-715a0e3fce69-w-001.jpeg

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu İzmir'de CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Vekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili adayı Deniz Yücel, CHPli belediye başkanları ve partililer karşıladı.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. Yüz binlere hitap eden Kılıçdaroğlu, "Benim umudum sizlersiniz, beraber, birlikte Türkiye'nin içine düştüğü bu durumdan Türkiye'yi çıkarmayı birlikte yapacağız. Türkiye'yi birlikte aydınlığa çıkaracağız" dedi.


Kemal Kılıçdaroğlu: O parayı son kuruşuna kadar alıp Türkiye'ye getireceğim

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

- Bay Kemal'in sözünü veriyorum. Ne olursa olsun bütün engelleri yıkacağım. Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağım. Adaleti birlikte gerçekleştireceğiz. Hiçbir ayrım yapmayacağız. 85 milyonu kucaklayacağız. Oy versin vermesin, herkes emin olsun Bay Kemal onun yanında olacaktır.

- Bu seçimler gençlerin kendilerini göstermeleri gereken bir seçimdir. Bu seçimler demokrasiyi yeniden inşa etme seçimidir. Bu seçimlerin hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmenin seçimdir. Bu seçimler kadın erkek eşitliğini sağlayacak seçimlerdir. Bu seçimler kucaklaşma seçimidir, ayrışma değil. Bu seçimler Türkiye'ye demokrasi getirme seçimidir.


- 21. yüzyılda Türkiye'nin büyümeye, kalkınmaya, gücünü göstermeye ihtiyacı var. Türkiye'nin dünya ile rekabete ihtiyacı var.

- Dünyanın her tarafından en yetkin insanlarla birlikte çalışıyoruz. Bir Kemal kurdu, 1. yüzyıl başladı. Bir Kemal geldi, 2. yüzyıl başlıyor. Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Sizden tek isteğim sandığa gidin, sizden tek isteğim geçen seçimlerde AKP'ye, MHP'ye oy vermiş bir yakınınızı ikna edin ve beraber sandığa gidin. Türkiye'nin bu çıkmazdan çıkması gerektiğini anlatın ve Millet İttifakı'na oy isteyin.

- Bu ülkeye baharları getireceğim, bu ülkeye huzuru getireceğiz, bu ülkeye kardeşlik getireceğim, çiftçiyi toprakla buluşturacağım göreceksiniz. Kırsalda hiçbir kadının, gencin aç kalmasını düşünen düşünceyi ters düz yapacağız.

- Her kadının sosyal güvencesi olacak. Her kadın evladını okula huzur içinde gönderecek.

- 5 yıl içinde 300 milyar dolar para gelecek ve tamamı yatırıma ayrılacak.

- O dışarıya götürdükleri 418 milyar dolar var. O parayı son kuruşuna kadar alıp Türkiye'ye getireceğim. Endişe etmeyin.

- Uluslararası hiçbir mahkeme bir devletin soyulmasına evet dememiştir. Amerika'da çiftlikler alacaklar, gökdelenler yapacaklar. Bay Kemal bunları yiyecek? Yemem efendim yemem. Son kuruşuna kadar alıp getireceğim.

- 2015'ten bu yana emeklilere Ramazan ve Burban bayramında birer maaş ikramiye veriyorlar. Biner lira verdiler. Şimdi seçime giriyoruz diye artırdılar. Önümüzde Kurban Bayramı var, bankaya gittiğinde 15 bin lira paranız olduğunu göreceksiniz.

- Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemen, tüyü bitmemiş yetimin hakkını da asla yedirmem.

Miting Yolunda Paylaşım: Geliyoruz İzmir    Miting Yolunda Paylaşım: Geliyoruz İzmir

AKP'nin İzmir mitinginden gelen görüntüler gündem oldu    AKP'nin İzmir mitinginden gelen görüntüler gündem oldu

Kordonu dolduran yüz binler, İzmir Marşı söyleyip 'iktidar' ve 'adalet' sloganları attı. İttifak liderleri deniz yoluyla alana ulaşırken, kürsüye ilk çıkan isim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu.

Soyer: İzmir sizi cumhurbaşkanı yapacak

Soyer şunları söyledi: "Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı'nın Sayın genel başkanları, Ankara ve İstanbul'un değerli belediye başkanları... Kurtuluşun ve kuruluşun meydanına hoş geldiniz. İzmir'e hoş geldiniz. İzmir sizi cumhurbaşkanı yapacak. Siz geleceğin Türkiye'sine çok yakışıyorsunuz. Bu seçimle beraber 100 yıllık cumhuriyetimiz demokrasiyle taçlanacak."

Tunç Soyer: 'Bu seçimi kazanacağız. Bu ülkede bir şey değişecek, her şey değişecek'

Karamollaoğlu: Allah yar ve yardımcınız olsun

Soyer'in ardından kürsüye Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu çıktı. Saadet lideri şunları söyledi:

"14 Mayıs'ta desteğinizi bekliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. En büyük zaferleri inşallah Millet İttifakı mensuplarına nasip etsin diyorum. Ve selamünaleyküm kıymetli İzmirli kardeşlerim."

Temel Karamollaoğlu: İktidara Millet İttifakı gelecek  

Mansur Yavaş: Bu düzen onların işine geliyor
Tarihi mitingde İzmirlilere seslenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise şunları söyledi:

"Örneğini Ankara'da gördük, 25 yıllık rant imparatorluğunu bırakmamak için iftiralar attılar. Geçmiş dönemin 5 milyar borcunu ödedik, tıkır tıkır işler devam ediyor. Ankara'da yolsuzluk dönemi bitti. Çakarlı arabaları, villaları, 3-5 maaşı, liyakatsizlığı, torpili bırakmak istemiyorlar. Bu düzen onların işine geliyor."

Ekrem İmamoğlu: Kazanıyoruz İzmir, kazanıyoruz

Yavaş'ın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kürsüde açıklamalarda bulundu. İmamoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. İzmir hazır mıyız? Her şey... Muhteşemsiniz. Kesinlikle her şey çok güzel oluyor. Kazanıyoruz İzmir, kazanıyoruz. Millet kazanıyor millet. Atatürk bize hem cumhuriyet, hem milletin Meclis'ini hem de demokrasiyi emanet etti.

Millet İttifakı işte tam da cumhuriyetin yolunu takip ediyor. Yine takip edilen milli iradeyi esas alan yol. Ve bu yol hepimizi 2. yüzyılın başında muhteşem bir dönem vaat ediyor. Millet İttifakı bu milletin ortak aklı, ortak ruhu, birliği. Ve buradan şunu söylemek istiyorum. Tabii ki bir birleştirici güç lazım. 6 liderin ortaya koyduğu bu birlik muhteşem. İşte burada beni görüyorsunuz. Aslında bu ittifakın en önemli kazanımlarından biri İstanbul'u kazandık. Birlikte kazandık. O birleştirici gücü ortaya koyan ve sürekli sürecin sonunda demokrasi kazanımlarının teminatı olan ve Allah'ın izniyle 15 Mayıs sabahı 13. cumhurbaşkanımız olacak Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyoruz."

Ali Babacan: Sayın Kılıçdaroğlu'nun 13. cumhurbaşkanı olmasına evet diyecek miyiz?

İmamoğlu'nun ardından kürsüye gelen Ali Babacan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Hedefimiz her alanda ama her alanda Avrupa standartlarını yakalamış bir Türkiye. Çünkü Türkiye her alanda en iyisini hak ediyor. Demokrasi, temel hak ve özgürlükte, ekonomide, sağlıkta, sanatta Türkiye en iyisini hak ediyor. Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımız en yüksek yaşam standartlarını hak ediyor."

"14 Mayıs'ta birinci oy pusulasını önümüze aldığımızda, kabine girip vicdanımızla baş başa kaldığımızda Sayın Kılıçdaroğlu'nun 13. cumhurbaşkanı olmasına evet diyecek miyiz? İkinci pusulada, ister DEVA için, ister Gelecek için, ister Saadet için, ister Demokrat Parti için CHP'nin altına evet diyecek miyiz?"

Gültekin Uysal: Takke düştü, kelle göründü

Gültekin Uysal ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

- Çalma işini iyi biliyorlar. Allah var. Haklarını teslim edelim. Neymiş? Mülakatı kaldıracaklarmış. 21 yıldır ÖSYM'de soruları çaldırdınız, mülakatlarla milyonların hakkını yediniz, şimdi sureti haktan görünerek sanki bu 21 yılda bu kayırmacılığı, bu ahbap çavuş düzenini bunlar inşa etmedi.

- Bugün milletin iradesini boğmaya çalışıyorlar. Bir içişleri bakanı var. Çıkmış diyor ki 14 Mayıs 2013 seçimleri bir darbe girişimiymiş. Anadolu'da güzel bir söz var. Dün Isparta'da paylaştım. Takke düştü, kelle göründü. İşte bu beylerin zihinlerinin nasıl çalıştığını bunlar ortaya dokuyor. Demokrasi zaten bu iktidar mensupları için muhalefette seslenilecek bir inanç. Onlar ruhen de lafzen de hiçbir zaman inanmadılar. 21 yıllık icraatları ortada.

Ahmet Davutoğlu: Yeni bir kader yazmaya geldik

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:

- İzmir bugün buradan Ankara'ya, Beştepe'ye ve daha ötesine diyor ki biz buraya yeni bir ufuk çizmeye, yeni bir kader yazmaya geldik.

- Bu manzara kolay olmadı. Aylarca toplandık, aylarca görüştük. Hiçbir şeyimiz gizli olmadı. Şimdi milletimizi iki kader yolu bekliyor. Ya şu anda otoriter yolsuzluk düzeniyle kirlenmiş cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi devam edecek ya da Türkiyemizi, milletimizi birleştiren Millet İttifakı gelecek, yeni bir ufuk çizecek?

-14 Mayıs günü sadece bir cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılının yol haritasını çıkaracağız. Aramızdaki farklar büyük Cumhur İttifakı'yla.

Meral Akşener: Şu ana kadar en fazla eziyet gören benim

Ahmet Davutoğlu'nun ardından kürsüye Meral Akşener geldi. Akşener şunları söyledi:


- Atatürk'ün, Atatürkümüzün hemşerileri, Zübeyde Hanım'ı bağırında taşıyan İzmir... Ben Atatürkümüzün hemşerisiyim, dolayısıyla benim hemşerilerim İzmir. Çaka Bey'in 1000 yıl evvel fethettiği Çaka Bey'in İzmir'i. Ve işgale karşıAtatürkümüzü Samsun'a gönderen İzmir.

- 14 Mayıs gecesi eğer biz kazanırsak işgalci olacakmışızı ya. İşgali sona erdiren İzmir, bugün burada gördüğüm İzmir kararını vermiş. Atatürkümüzün bıraktığı emanete sahip çıkan İzmir bizi istismar eden, vatandaşlık satan, 10 milyon Suriyeliyi ülkemize dolduran bu harami düzene son verecek.

- İzmir'e gâvur diyenler Cumhuriyetimizin kurucularına ayyaş dediler. Sonra ne oldu? O iki ayyaş sözüne karşı önce kadınlar, sonra gençler ayağa kalktı ve 14 Mayıs akşamı inşallah ve mutlaka 13. cumhurbaşkanı seçilecek. Kendisini alkışlarla makamına oturtacağız. Ama sayın Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz.

- Burada bütün siyasi görüşten insanlar var. İYİ Partililer hem Kılıçdaroğlu'na hem de kendi logosuyla seçime giren İYİ Parti'sine oy verecekler. Her aileden bir oy istiyorum. Çünkü şu ana kadar en fazla eziyet gören benim. Bir anaya, bir babaanneye, bir eşe söylenmeyecek ne varsa bana söylendi.

- Moralim için istiyorum, iradem için istiyorum, ailem için istiyorum, torunum için istiyorum, tüm kadınlar için istiyorum. Çünkü bu mücadeleyi verebilmek için sizlere ihtiyacım var.