Kaymakamlıklardaki aile destek merkezleri AKP'nin arka bahçesi mi?'

CHP’li milletvekili Mahmut Tanal, kaymakamlıklar bünyesindeki Aile Destek Merkezleri’nin, AKP Kadın Kolları’nın etkisi altına girdiği, iktidar partisinin arka bahçesi gibi çalıştığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Kaymakamlıklardaki aile destek merkezleri AKP'nin arka bahçesi mi?'

Devletin kurumu AKP teşkilatına döndü - Siyaset - ODATV

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP Kadın Kolları teşkilatlarının etkisi altına girdiği iddiasıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) bünyesinde faaliyet gösteren, kısa adı “ADEM” olan Aile Destek Merkezleri’ni Meclis gündemine taşıdı.

ADEM YÖNETİCİLERİNİN AKP’YE ÜYELİKLERİ VAR MI?


Tanal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Aile Destek Merkezleri’nin (ADEM) çalışanları ve yöneticilerinin hangi kriterlere göre belirlendiğini sordu. Önergesinde Şırnak’ı özellikle gündeme getiren Tanal, söz konusu kentte ADEM yönetici ve koordinatörlerinin AKP teşkilatlarına herhangi bir üyeliklerinin olup olmadığını sordu. Tanal devamında “Şayet herhangi bir üyelikleri varsa bu durum eşitlik, hakkaniyet ve liyakat ilkelerine aykırı değil midir?” sorusunu yöneltti.

Önergede, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Aile Destek Merkezleri’nde AKP il/ilçe kadın kolları teşkilat üyelerinin müdür ve çalışan olarak görevlendirildiği iddialarının doğruluğunu soran Tanal, ödenen maaş ve ücrete ilişkin bilgi talep ederek, yasalara aykırılık yönünden değerlendirme yapılmasını istedi.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Şırnak ilinin Silopi ilçesinde, Aile Destek Merkezleri tarafından gerçekleştirilen yardım ve faaliyetlerin, AK Parti teşkilatlarının çalışmalarıymış gibi lanse edildiği iddiası doğru mudur? Şayet doğru ise bu iddialara ilişkin soruşturma başlatılacak mıdır?” diye sordu.

KADINLAR İÇİN Mİ AKP’NİN SEÇİM ÇALIŞMASI İÇİN Mİ KURULDU?

Meclis’e sunduğu soru önergesine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kaymakamlıkların himayesindeki Aile Destek Merkezleri’nin AKP’nin şubesi gibi hareket etmesinin son derece yanlış olduğunu belirterek, “ADEM’ler üzerinde AKP etkisi konusunda bize gelen birçok şikayet var. Mesela Silopi’deki Aile Destek Merkezleri’nin koordinatörlerinin AKP kadın kollarına üye oldukları, partide yönetici konumunda bulundukları öne sürülüyor. Anladığımız kadarıyla kendileri de bu durumu gizlemiyorlar. Sosyal medya paylaşımlarına bakıldığında her şey net olarak gözüküyor. Haliyle devlet bünyesindeki ADEM’lerin yardımları, faaliyetleri, AKP’nin hanesine yazılıyor. Ortada anormal bir durum var. ADEM’ler kadınlar için mi kuruldu, AKP’nin seçim çalışmaları için mi?’ ADEM’lerin AKP etkisinden kurtarılması lazım. Yoksa ölü doğan bir projeye şahitlik edeceğiz” dedi.